۱۰۰برابر ارزان‌تر از خارجی

طب سنتی هنوز هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و داروهای بسیاری برای درمان؛ داروهایی که گاهی از دم‌دستی‌ترین مواد اطراف ما به‌دست می‌آیند.

این بار اما چند پژوهشگر ایرانی، طب سنتی را به یکی از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها پیوند زده‌اند و از زردچوبه، نانودارو گرفته‌اند. پای صحبت‌های مهناز قمی، رئیس هیأت مدیره شرکت تولید نانودارو نشستیم؛ شرکتی که ۶سال قبل توسط دکتر محمودرضا جعفری، عضو هیأت علمی دانشگاه مشهد تاسیس شده و نخستین داروی نانویی کشور را وارد بازار کرده است.

  • قیمت: یک‌صدم نمونه خارجی

اولین داروی این شرکت که به داروخانه‌ها عرضه شده، دارویی عمومی برای درمان بسیاری از سرطان‌هاست اما از نوع نانویی آن برای درمان پیشرفته استفاده می‌شود. تنها ۴یا ۵کشور این دارو را تولید می‌کنند و هندوستان، ۲‌کشور از اروپا و آمریکا تکنولوژی بالای تولیدش را دارند. این دارو در دنیا بسیار گران‌قیمت است. هر ویال(ویال در حوزه داروسازی به‌معنای ۲میلی‌گرم یا ۲۰سی‌سی از دارو است که در فرم مایع، برای سنجش حجم دارو استفاده می‌شود) آن در بازارهای جهانی ۸۰۰تا ۱۲۰۰دلار قیمت‌گذاری شده است. هر بیمار در هر دوز درمانی باید ۲ تا ۳ ویال مصرف کند که اگر به ریال حساب کنیم، تقریباً یک بیمار در هر دوره درمان ۶تا ۷میلیون تومان باید هزینه کند. خوشبختانه دارویی که در کشور خودمان در سال ۹۰پس از بررسی‌ها و تایید نهایی وزارت بهداشت به‌عنوان نخستین داروی نانویی مجوز گرفت و وارد بازار شد، (با توجه به افزایش قیمتی که در سال‌۹۴ نسبت به ۹۳ داشته است)، هر ویال ۷۰۰هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده می‌رسد؛ دارویی که در لیست بیمه هم قرار گرفته و ۹۰درصد قیمت دارو را بیمه تقبل می‌کند. با این حساب، بیمار فقط ۷۰هزار تومان برای هر ویال پرداخت می‌کند که با توجه به قیمت ۷میلیون تومانی نمونه خارجی، تقریباً این دارو را ۱۰۰برابر ارزان‌تر می‌توانیم به‌دست بیماران برسانیم. با توجه به کیفیت خوبی که این دارو داشته و استقبالی که پزشکان آنتولوژیست از این دارو داشته‌اند، طبق تحقیقات تأثیر «فرا هم سنگی‌زیستی» (که فارغ از این اسم عجیب و غریبش، یعنی وقتی به یک بیمار، داروی مشابهی تجویز می‌شود، بعد از مدتی حجم دارو در پلاسمای خونش اندازه‌گیری می‌شود) این دارو، دقیقا مشابه نمونه خارجی تأثیر داشته است. سال گذشته حدود ۱۰هزار ویال توزیع و در کشور مصرف شده است.

  • سیناکورکومین! زردچوبه‌ای درمانگر

داروی سیناکورکومین به‌عنوان داروی مکمل، مجوزش را سال۹۳ از وزارت بهداشت دریافت کرده است و دارویی گیاهی محسوب می‌شود. کورکومین که در انتهای نام این دارو آمده است، ماده مؤثره زردچوبه است. در واقع چیزی که طب سنتی ما از آن استقبال می‌کرده، در این دارو مورد توجه قرار گرفته است. از کودکی به یاد داریم که اگر دستمان شکسته یا ضرب دیده، مادربزرگ‌ها گذاشتن زردچوبه روی محل آسیب دیده را توصیه می‌کردند. دلیلش این بوده که زردچوبه خاصیت ضدالتهابی دارد و حتی اگر کسی دل‌درد داشته باشد هم همین ماده برایش تجویز می‌شود.

این اثرات ضدالتهابی در طب سنتی یا آسیایی با تاکید فراوان آمده است. نکته دارویی این است که کورکومین ۴تا ۸درصد زردچوبه را تشکیل می‌دهد که از آن استخراج می‌کنند و به اشکال مختلف در بازار دنیا شاهدش هستیم. اما سیناکورکومین، نمونه ایرانی و اختصاصی دارویی است که تک لایه هستند و تاثیرگذاری دارو را افزایش می‌دهد. نکته این است که زردچوبه در دمای بالا از بین می‌رود و حلالیتش در آب بسیار کم است. به همین دلیل، لازم است مقدار زیادی مصرف شود تا در بدن تأثیر بگذارد. اما در این دارو، ضریب جذب ۱۰۰۰برابر بیشتر شده است. این داروی نانویی جدید، خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی، ضدتوموری، مؤثر در درمان کبد چرب، درمان بیماری‌های پوستی، آفت دهان، دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی و… دارد و در محافل علمی دنیا، درباره کورکومین یا همین ماده مؤثره موجود در زردچوبه، چندین هزار مقاله معتبر وجود دارد که به خواص آن اشاره می‌کند.

سیناکورکومین به‌عنوان دارویی که حتی بدون نسخه هم می‌توانید آن را از داروخانه‌ها دریافت کنید، در سراسر کشور توزیع شده است و اثرات شادی‌بخشی و انرژی‌زایی هم دارد. برخی می‌گویند کورکومین جایگزین آسپرین خواهد شد و آینده داروسازی را تغییر خواهد داد.

  • آمفولیش؛ پماد نانویی درمان سالک

این دارو که نتایج سال‌ها تحقیقات دکتر محمودرضا جعفری بوده و با همکاری مرکز تخصصی پوست و جذام تولید شده، مؤثر در درمان سالک است. همانطور که می‌دانید سالک بیماری فقرا و مناطق محروم است؛ جاهایی که خاک و آلودگی وجود دارد، پشه‌ای وجود دارد که نیش می‌زند و این انگل را منتقل می‌کند. زخمی ایجاد می‌کند که عمیق است و جایش هم خوب نمی‌شود. درمانی که الان وجود دارد، آمپول‌هایی است که در خود زخم تزریق می‌شود و بسیار هم دردناک است. اما باز هم درمان قطعی اتفاق نمی‌افتد و عوارض زیادی هم دارد. اما داروی جدید به شکل پماد اگر استفاده شود، به‌خاطر سایز نانویی و کوچکی که دارد، قدرت نفوذ بیشتری داشته و کاملاً زخم را از بین برده و می‌توان گفت بعد از ۳ هفته به‌طور کامل اثرات سالک را از محل زخم پاک می‌کند. این داروکه نمونه خارجی ندارد، به روش داروسازی صنعتی نانو تولید شده و در دنیای داروسازی انقلابی ایجاد خواهد کرد؛ کشورهای آمریکای جنوبی، افغانستان، سوریه، پاکستان و عراق بسیار درگیر این بیماری هستند، از کشور برزیل هم به‌صورت عمده خریدار وجود دارد.

  • پزشکان، داروهای ایرانی را بیشتر بشناسند

خانم قمی می‌گوید خیلی از پزشکان داروهای ما را نمی‌شناسند و کم‌کم دارند متوجه می‌شوند که داروهایی با قیمت مناسب با کیفیت مشابه نمونه‌های خارجی در تولید داخل وجود دارد. لازم است همایش یا رویدادهایی تعریف کنیم که پزشکان با این داروها آشنا شوند و برای بیماران تجویز کنند. مهناز قمی درباره صادرات این داروها به کشورهای مختلف هم می‌گوید: «داروی درمان سرطان سینه که نخستین داروی نانویی کشور بود، سال گذشته به سوریه صادر شد و امسال هم برای صادرات به تاجیکستان، عراق و گرجستان در حال رایزنی هستیم. ما قیمت رقابتی داریم و درمان دارویمان هم مشابه نمونه خارجی است». این پژوهشگر حوزه نانودارو از سختگیری‌ها هم می‌گوید: «معمولا قوانین کشورها برای واردات داروها سخت است و سختگیری زیادی انجام می‌شود. اما برای داروی کورکومین یا همان زردچوبه‌ای، چون گیاهی است و فرهنگ کشورهای خاورمیانه و آسیایی به ما نزدیک‌تر است، راحت‌تر برای صادراتش مذاکره می‌کنیم. حتی از ایتالیا هم به‌صورت عمده این دارو را می‌خواهند. با گرجستان، تاجیکستان و ترکیه هم در مرحله رایزنی هستیم. ضمن اینکه در مورد آمفولیش که برای درمان سالک مؤثر است، در حال رایزنی با نهادهای بین‌المللی هستیم تا دارو را به‌دست بیماران که عموما از کشورهای محروم هستند، برساند».

نظر شما چیست؟