دل را چراغانی کنید

مهم‌ترین تصویری که هرکدام از ما از جشن داریم، چه جشن عروسی چه بازگشت یک سفر کرده یا یک عید ملی و مذهبی، چراغ‌های گرد رنگی‌اند؛ ریسه‌هایی که به شب شادمانی ما رنگ می‌پاشند.

حالا اما با پیشرفت شگفت‌انگیز علم، دیگر از رشته‌های نور با سرپیچ و لامپ‌های معمولی خبری نیست و ریسه‌های جدیدی جای آنها را گرفته‌اند که با لامپ‌های ال‌ای‌دی ساخته شده و از چنان تنوعی برخوردارند که ممکن است در نگاه اول شما را گیج کنند. سری زده‌ایم به بازار پرفروش و متنوع لامپ‌های تزئینی نوین.

  • ال‌ای دی‌های شیلنگی

یکی از متداول‌ترین ال‌ای‌دی‌ها در بازار تزئینات، لامپ‌های ال‌ای‌دی شیلنگی هستند. شما هم قطعا نمونه‌های فراوانی از آن را در بازار تزئینات شهری دیده‌اید. ال‌ای‌دی‌های شیلنگی در مدل‌های تک رنگ و ۷ رنگ در بازار موجود است. مصرف هر ریسه یک متری آنها ۱۵ وات است و در برابر باران و آفتاب مقاوم هستند تا جایی که می‌شود حتی آن را داخل استخر هم کار گذاشت. هنگام خرید این ال‌ای‌دی‌ها باید به تراکم ال‌ای‌دی به‌کار رفته در ریسه یک‌متری توجه ویژه‌ای بکنید. به‌طور معمول در یک رشته یک متری از این محصول باید ۹۶ ال‌ای‌دی به‌کار رفته باشد و اگر تراکم ال‌ای‌دی در محصولی که شما نیت خرید آن را دارید کمتر از این میزان است شما باید آنها را با قیمتی کمتر از قیمت متوسط این محصول خریداری کنید. قیمت این مدل از ال‌ای‌دی‌ها، متری ۳۰۰۰ تومان است.

  • وال واشر

وال واشرها یا پروژکتورهای خطی یکی از بهترین و جدیدترین نمونه‌های استفاده از نور ال‌ای‌دی برای تزئین، خاصه تزئین دیوار هستند. وال واشرها با قیمت متری ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان با کارگذاشته شدن در پایه‌های دیوار، نور عمودی به دیوار می‌دهند و کل دیوار را رنگی می‌کنند. البته کاربرد این وال واشرها بیشتر در تزئین‌های شهری است اما شما هم برای تزئین خیابان خود به مناسبت اعیاد به سادگی می‌توانید از آنها استفاده کنید.

  • ال‌ای‌دی‌های پینگ‌پنگی

لامپ‌های پینگ‌پنگی شبیه‌ترین نمونه از لامپ‌های تزئینی نوین به نمونه‌های کلاسیک هستند. این مدل که از حباب‌هایی مشابه نمونه‌های قدیمی از جنس پلی‌اتیلن ساخته‌شده است، در برابر آفتاب و باران مقاوم هستند. نمونه یک وات این محصول از ۷ رنگ با قیمت هر عدد ۴هزار تومان و تک‌رنگ هر عدد ۲هزار و ۵۰۰تومان در بازار موجودند. ریسه ۱۰متری این محصول با ۲۰لامپ ۵ رنگ با مصرفی معادل ۱۰وات را می‌توانید با قیمت ۵۰ هزار تومان تهیه کنید. بسته به نیاز و محلی که تزئین می‌کنید می‌توانید از نمونه کوچک‌تر این محصول با ۳دهم وات انرژی که کم مصرف‌ترین لامپ جهان هم نامگذاری شده است استفاده کنید که در ۵رنگ زرد، قرمز، سبز، آبی و سفید با قیمت هر عدد هزار و ۵۰۰تومان در بازار موجودند. در هر توپ از ۲ تا ۹ ال‌ای‌دی می‌توان استفاده کرد. نمونه متداول و مرغوب این محصول در هر توپ از ۹ ال‌ای‌دی برخوردار است. نمونه ۲ ال‌ای‌دی در هر توپ، با نور کمتر و عمر مفید کمتری نسبت به نمونه مرغوب آن در بازار با قیمتی معادل ۲ هزار تومان برای هر عدد موجود است.

  • نوری به رنگ دیروز

خیلی از مردم هستند که اعتقاد دارند چراغانی یعنی همان چراغانی‌های قدیم؛ همان لامپ‌های ساده‌ای که جزو لاینفک خاطرات همه ما هستند. برای تهیه آن ریسه‌ها که از سیم، سرپیچ و لامپ درست شده‌اند حالا، برخلاف قدیم باید خیلی بگردید. البته درست‌کردن این ریسه‌ها هم خرج چندانی ندارد و خودتان می‌توانید با لامپ‌های رشته‌ای ۲۵ وات که حدود ۲ هزار تومان قیمت دارند، کارتان را پیش ببرید. حتی اگر رنگ در اختیار دارید می‌توانید همین لامپ‌ها را رنگ کنید و زیر بار خرید لامپ‌های رنگی ۳ هزار و ۵۰۰ تومانی نروید. سیم مورد نیاز برای اتصال را هم می‌توانید حدودا متری ۵۰۰ تومان خریداری کنید و با خرید سرپیچ‌هایی که هرکدام نزدیک به ۷۰۰ تومان قیمت دارند خودتان با نزدیک به ۳۰ هزار تومان یک ریسه ۴متری درست کنید. البته برای خرید همین ریسه ۴ متری باید ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان هزینه کنید. قدیم‌تر‌ها از ریسه‌هایی استفاده می‌کردند که برای رنگی شدن نور از پوشش توپ‌های پلاستیکی استفاده می‌کرد.امروز تقریبا این مدل را برای خرید نمی‌توانید پیدا کنید اما کرایه هر ریسه یک متری آن متناسب با قدمتی که دارد از ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان است.

  • ال‌ای‌دی‌های آبشاری

ال‌ای‌دی‌های آبشاری که شباهت زیادی به ال‌ای‌دی‌های رشته‌ای دارند، با طراحی ویژه‌ای که در روشن و خاموش شدن ال‌ای دی‌ها دارند، برای مخاطب، جریان و حرکت را تداعی می‌کنند. ال‌ای‌دی‌های آبشاری در سایزهای یک متری و ۸۰ سانتی‌متری با نور مناسب و تراکم ۹۶ ال‌ای‌دی در یک متر در رنگ‌های متفاوت در بازار موجودند. نمونه ۸۰ سانتی‌متری آن را با قیمت ۱۳ هزار تومان می‌توانید از بازار تهیه کنید و اگر تراکم این ال‌ای‌دی‌ها از نمونه معمول آن کمتر باشد، باید با قیمت ارزان‌تری خریداری کنید.

  • ال‌ای‌دی‌های کنترلی

لوکس‌ترین نمونه از ال‌ای‌دی‌ها هستند. ال‌ای‌دی‌های کنترلی از به هم پیوستن چند ریسه شلنگی ۵ متری تشکیل شده‌اند و دارای یک آداپتور یا ترانس و کنترل باکس و ریموت کنترل با ۱۶ نوع رنگ قابل تنظیم و ۴ حالت نمایش نور و تغییر رنگ اتوماتیک و چیپ هوشمند داخلی هستند. عمر مفید این محصول هزار ساعت است و با مصرف ۴ و نیم وات انرژی یکی از کم‌مصرف‌ترین انواع ریسه‌هاست. برد کنترل از راه دور این محصولات ۸ متر است. قیمت این محصول به‌دلیل همه امکانات جانبی و جذابی که برای شما فراهم می‌کند ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است. ال‌ای دی‌های به‌کار‌رفته در این محصولات عموما از تراکم زیادی برخوردارند و به این دلیل که بیشتر از «اس دی‌ای» شناخته شده‌اند از مصرف انرژی بسیار کمتری برخوردارند. تراکم اس دی‌ای در این محصولات در هر متر ۱۰۰ عدد است که نور شفاف و یک دستی را به نمایش می‌گذارد. نمونه‌هایی که در آن مقدار ال‌ای‌دی کمتری به‌کار رفته است در بازار با قیمتی به‌مراتب کمتر از ۹۰ هزار تومان موجود هستند اما به همین میزان از کیفیت کمتری هم برخوردارند.

  • چرا نمونه‌های جدید را انتخاب کنیم؟

این محصولات علاوه بر مصرف پایین انرژی که دارند، کم دردسر هستند و نیاز به سیم‌کش یا واردبودن به سیم‌کشی برق ندارید و از برق ۱۲ولت بی‌خطر استفاده می‌کنند و همچنین به‌دلیل منعطف‌بودن، این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که آنها را به هر شکل و قالبی که می‌خواهید روی دیوار، سقف، ویترین و یا هر جای دیگر بچسبانید و جذابیت محیط خود را چند برابر کنید.

نظر شما چیست؟